שתל שבלולי ( שתל קוכלארי, Cochlear Implant) הוא עזר שמיעה שנועד לאפשר לאנשים עם ירידת שמיעה חמורה עד עמוקה לתפוס צלילים ולהבין דיבור. השתל מעביר את הצלילים אל האוזן הפנימית, שדומה בצורתה לשבלול, בצורה של אות חשמלי אשר נתפס במוח כגירוי שמיעתי. להבדיל משמיעה באמצעות מכשיר שמיעה קונבנציונאלי אשר תלויה בתפקוד שרידי תאי עצב החישה ( תאי השיער), שתל השבלול עוקף את תאי השיער ומעביר את המידע השמיעתי ישירות אל עצב השמע.

השתל השבלולי מורכב מחלק פנימי ומחלק חיצוני.

  • החלק החיצוני כולל מיקרופון, מעבד דיבור, ומשדר (טבעת שדר):

המיקרופון קולט את הצלילים בסביבה, מעביר אותם אל מעבד הדיבור, שם הם מעובדים ומותמרים לגירוי חשמלי, ומועברים אל המשדר (טבעת השדר) באמצעות כבל. טבעת השדר שנקראת גם "יחידת ראש" מוצמדת לראש באמצעות מגנט אשר נצמד למקלט המושתל מתחת לעור.

תצורת השתל הנפוצה כיום היא של מיקרופון ומעבד דיבור ביחידה אחת אשר נישאת מאחורי האוזן ( ונקראת בקיצור "המעבד"), ויחידת ראש הכוללת את המשדר אשר מוצמד לראש ומחובר אל מעבד הדיבור באמצעות כבל ( כפי שנראה בתמונה). עם זאת ישנן גם תצורות נוספות כמו זאת שבה כל החלקים החיצוניים ( מיקרופון, מעבד ומשדר) נמצאים ביחידה אחת אשר מוצמדת לראש.

  • החלק הפנימי כולל מקלט ואלקטדודה:

המקלט קולט מהמשדר את המידע השמיעתי המעובד  ומעביר אותו אל האלקטרודה אשר מושתלת באוזן הפנימית ומגרה את קצוות עצב השמע לאורך השבלול.

 

1:מיקרופון+מעבד דיבור

2: משדר (טבעת שדר)

3: מקלט+אלקטרודה